Zapisz się na newsletter dla Twojej branży aby otrzymywać informacje o nowościach.

Czy magnesy przyciągają miedź?Często spotykamy się z pytaniem osób szukających nowych sposobów recyklingu metali czy magnesy przyciągają miedź. Doświadczenie pokazuje, że miedź nie jest przyciągana nawet przez bardzo silne magnesy neodymowe.

 

Fizycy zaliczają miedź do diamagnetyków, czyli materiałów o przenikalności magnetycznej nieco mniejszej od jedności. W niejednorodnym polu magnetycznym na takie materiały działa siła skierowana w kierunku słabszego pola. Oprócz miedzi do diamagnetyków należą również cynk, krzem, złoto i srebro, rtęć a nawet wodór. W zasadzie wszystkie ciała mają cechy diamagnetyczne, tylko są one niewidoczne z powodu innych mocniejszych zjawisk (magnetyzm, paramagnetyzm).

 

Mimo to możemy użyć magnesów do oddzielania miedzi od innych produktów! W recyklingu metali wykorzystujemy fakt, że miedź jest przewodnikiem elektrycznym. Jeżeli umieścimy ten materiał w zmiennym polu magnetycznym indukowane są tak zwane prądy wirowe (zwane również prądem Foucaulta). Pozwala to na usuwanie miedzi z mieszaniny innych materiałów i odzyskiwanie wartościowego surowca.

 

Dla skutecznej separacji tą metodą znaczenie mają przewodność elektryczna (przewodność właściwa) oraz gęstość (zbyt ciężkie metale nie będą prawidłowo odrzucane w zmiennym polu). Miedź jest doskonałym przewodnikiem elektrycznym, więc nawet nie będąc bardzo lekkim metalem może być skutecznie odzyskiwana. Tutaj znajdziecie Państwo informację jak działa separator prądów wirowych. Separatory prądów wirowych pozwalają na recykling cennych metali, do których należy miedź.

 

Firma MATYKIEWICZ.COM od 2004 roku dostarcza maszyny do separacji miedzi zbudowane na bazie bardzo silnego bębna magnetycznego obracającego się z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę.

 

 

Separator wiroprądowy do miedzi

 

 

 

POWRÓT DO FAQ

MATYKIEWICZ.COM

Os. Łokietka 1/74
61-616 Poznań
matykiewicz.com
tel: 504 034 175
tel. 61 307 25 25
fax. 61 641 75 85
e-mail: michal@matykiewicz.com
wamag goudsmit

Wszelkie prawa zastrzeżone dla MATYKIEWICZ.COM i GMS

Wykonanie tworzenie stron - execute.pl