Zapisz się na newsletter dla Twojej branży aby otrzymywać informacje o nowościach.

CIEKAWOSTKI

 

Zmysł magnetyczny u zwierząt

 

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Teksasie znalazł pierwszą wskazówkę pozwalającą rzucić odrobinę światła na tajemnicę wewnętrznych magnesów "kompasów" jakimi posługuje się wiele zwierząt. W mózgu niewielkiego nicienia Caenorhabditis elegans o długości ok. 1 mm odkryto obszar odpowiedzialny za reakcję na pole magnetyczne naszej planety.
 
 
Zmysł magnetyczny występuje między innymi u takich zwierząt jak gęsi wędrowne, morskie żółwie i wilki. Jak do tej pory (czerwiec 2015) nikt nie wskazał dokładnie w jaki sposób to działa. Sensor pola magnetycznego u C. elegans to mikroskopijna struktura na końcu neuronu, która wygląda jak antena telewizyjna w nanoskali. Nicienie używają jej do nawigacji pod ziemią.
 

 

 

 
"Prawdopodobnie podobne molekuły są używane przez przyjemniejsze zwierzęta, takie jak motyle i ptaki" mówi profesor Jon Pierce-Shimomura, członek zespołu badawczego. "Daje nam to wgląd w sposób działania zmysłów magnetycznych u innych zwierząt".
 
Naukowcy odkryli, że nicienie poruszają się w dół w poszukiwaniu pożywienia. Jednakże egzemplarze przywiezione z innych części świata - z Hawajów, Australii i Anglii poruszały się dokładnie pod kątem jaki odpowiadał temu kierunkowi w ich rodzinnych stronach, w stosunku do ziemskiego pola magnetycznego! Dla przykładu nicienie z Australii poruszały się w górę. Orientacja ziemskiego systemu magnetycznego jest różna w zależności od lokalizacji - C. elegans potrafi z dużą dokładnością wychwycić te różnice.
 
Źródło: www.utexas.edu

 

 

Czy magnesy odstraszają rekiny?


Jak wykazały eksperymenty przeprowadzone przez firmę SharkDefense z Oak Ridge w stanie New Jersey, niektóre gatunki rekinów po zbliżeniu się do silnych magnesów neodymowych gwałtownie odpływają w przeciwnym kierunku. Firma specjalizuje się w rozwijaniu technologii (m.in. środków chemicznych) pozwalających w bezpieczny sposób chronić zarówno ludzi przed przypadkowymi atakami, jak i same rekiny przed wpadaniem np. w sieci rybackie.

Według badaczy, magnesy trwałe wpływają na tzw. ampułki Lorenziniego, elektroreceptory wykrywające słabe impulsy elektryczne, zmiany pola magnetycznego, temperatury i zasolenia. Magnesy neodymowe były w stanie odstraszyć małe rekiny z rodziny Carcharhinidae nawet w stanie odrętwienia, w który wpadają po odwróceniu do góry nogami. W miarę realnym zastosowaniem wydaje się zaopatrzenie sieci przeznaczonych do połowu dużych ryb w zabezpieczenia magnetyczne, tak by chronić gatunki rekinów zagrożone wyginięciem.

 

Więcej informacji na www.sharkdefense.com.




POWRÓT DO BAZY WIEDZY

MATYKIEWICZ.COM

Os. Łokietka 1/74
61-616 Poznań
matykiewicz.com
tel: 504 034 175
tel. 61 307 25 25
fax. 61 641 75 85
e-mail: michal@matykiewicz.com
wamag goudsmit

Wszelkie prawa zastrzeżone dla MATYKIEWICZ.COM i GMS

Wykonanie tworzenie stron - execute.pl